Przygotowanie do zawodu i perspektywy zatrudnienia

Serce

corazon

Zawał mięśnia sercowego (zawał serca)

To martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.

Zawał jest postacią choroby niedokrwiennej serca. W krajach europejskich jest najczęstszą przyczyną zgonu. W momencie świeżego zawału serca wzrasta stężenie troponin (enzymów świadczących o uszkodzeniu mięśnia sercowego w badaniu krwi), a także mioglobiny i kinazy keratynowej. Najczęstszą przyczyną zawału jest miażdżyca tętnic wieńcowych.

Czynniki ryzyka – jak w miażdżycy.

Objawy – silny ból w klatce piersiowej trwający ponad 20 min, narastający, piekący, rozpierający, promieniujący do szyi, lewej kończyny, łopatki, brzucha pleców. Nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny. Panika, lęk przed śmiercią, duszność, tachikardia, spadek ciśnienia tętniczego, blada wilgotna skóra, osłabienie, mdłości i wymioty, kołatanie serca.

Zaburzenia rytmu serca

Stymulator wytwarza bodźce (60-80 na min.), wytwarza pobudzenia, przez ściany komory zostaje wypychane na mięsień sercowy i całe serce się kurczy.

Migotanie serca – skurcze mimowolne i niezharmonizowane, przesyłają nieregularne impulsy.

Typy zaburzeń

– arytmia (bradykardia), czyli zwolnienie rytmu serca

– tachykardia, czyli przyspieszenie rytmu serca

– komorowe (przedsionkowe) migotanie komór. Pacjent traci przytomność; najlepiej zrobić elektrowstrząs. Migotanie przedsionków nie jest takie groźne.

– bloki sercowe (zaburzenie przepływu impulsu np. między przedsionkami a komorami) 

Przyczyny zaburzeń rytmu serca:

– zmiany organiczne, np. po zawale,

– niedokrwienie, które zaburza pracę serca,

– wady serca

– zaburzenia wodno-elektrolitowe (np. za dużo wapnia, potasu)

– leki

Reklamy
%d blogerów lubi to: